Lazdų parinkimas
Einant su lazdomis dirba virš 90% mūsų kūno raumenų. Lazdas renkamės individualiai, atsižvelgdami į kūno sudėjimą, ėjimo techniką ir greitį, patirtį. Jeigu norite ėjimo metu jausti didesnį malonumą ir komfortą, rekomenduojame naudoti kokybiškas, žinomų ir patikimų gamintojų lazdas.
Pagal lazdų gamyboje naudojamas medžiagas šiaurietiško ėjimo lazdos skirstome į:
- anglies pluošto (carbon);
- aliuminines;
- stiklo pluošto (composite).
Rekomenduojame įsigyti ir naudoti anglies pluošto lazdas. Anglies pluoštas suteikia lazdoms daugiau standumo, tvirtumo ir lengvumo, geriausiai slopina vibracijas.
Šiaurietiško ėjimo lazdoms tenka sąlyginai nedidelės apkrovos (žymiai mažesnės nei, pavyzdžiui, slidinėjant), dėl to esminis anglies pluošto lazdų privalumas yra mažesnis svoris. Kuo lengvesnė lazda – tuo lengviau yra eiti taisyklinga technika, tuo daugiau jaučiame malonumo ėjimo metu.
Dėl didesnio standumo ir tvirtumo anglies pluošto lazdas ypatingai rekomenduojame turintiems antsvorį bei aukštaūgiams (naudojantiems 120 cm ir ilgesnes lazdas).
Anglies pluošto kiekis lazdų sudėtyje yra nurodomas procentais. Kuo jis yra aukštesnis, tuo lazos yra lengvesnės ir tvirtesnės. Pasirinkę lazdas, kurių sudėtyje yra 30% ir daugiau anglies pluošto, ėjimas bus ypatingai malonus ir komfortiškas. O tai skatins jus dažniau jas pasiimti į rankas ir aktyviai leisti laiką gryname ore.
Aliumininės lazdos yra pigesnės nei anglies pluošto, tačiau jas reikia rinktis apdairiai. Pigios (iki 100 Lt) lazdos dažniausiai būna pagamintos iš 6061 serijos aliuminio. Jų sienelės yra plonos ir neatsparios apkrovai, ypač lenkimui, nes viršijus lenkimo momentą ,,klumpa" ir lūžta.
Jei gamintojas, siekdamas didesnio patvarumo, pagamins lazdas naudodamas daugiau aliuminio (storesnės sienelės), jos, kaip taisyklė, bus sunkesnės nei anglies pluošto lazdos. Dėl to einant bus labiau tikėtinas lazdos vilkimas, mažesnis ėjimo komfortas, bus sudėtingiau atlikti visus teisingos ėjimo technikos elementus.
Stiklo pluošto lazdų nerekomenduojame, jos dažniausiai būna nepatvarios. Mokymų metu teko matyti lūžtančią stiklo pluošto lazdą.
Pagal konstrukciją šiaurietiško ėjimo lazdas skirstome į fiksuoto ilgio (vientisas) ir reguliuojamo ilgio (kitaip dar vadiname "sustumiamos" arba "teleskopinės"). Teleskopinių lazdų vienintelis privalumas - galimybė reguliuoti jų ilgį. Tačiau Vokietijos Nordic Walking draugijos oficialaus mokymo institutas VDNOWAS rekomenduoja vientisas lazdas dėl šių priežasčių:
- mažesnis svoris;
- mažesnė lūžimo tikimybė;
- mažesnė vibracija – geriau apsaugo sąnarius;
- saugesnė investicija: teleskopinės lazdos yra brangesnės, reguliavimo mechanizmas gali sugesti.
Teleskopines lazdas žmonės dažniausiai perka kaip papildomą porą ir naudoja šiais atvejais:
- kelionėms – telpa į lagaminą; galima pasiimti važiuojant į komandiruotę ar atostogauti;
- turėti galimybę pasikviesti draugą kartu pasivaikščioti;
- vaikams – lazdos „auga“ kartu su vaikais.
Kai kurios lazdos turi atsegiamą dirželį. Jei ėjimo metu suskambės mobilus telefonas, jei reikės užsidėti/nusiimti lazdų guminius antgalius, jei sutiksite draugą ir norėsite jam paduoti ranką, jei atsiriš bato raištelis, jei ėjimo metu norėsite atsigerti, jei reikės pasinaudoti nosine...,- patyrę ėjikai žino - tokiais atvejais dirželio atsegimas, nuėmimas nuo delno ir vėl uždėjimas nėra maloniausias užsiėmimas. Ypač tada, kai einate su pirštinėmis. Atsegiamo dirželio mechanizmas leidžia lengvai atsegti dirželį nuo lazdos, nenuimant jo nuo delno. Tai leis Jums patirti dar didesnį ėjimo malonumą ir komfortą.
Pasirenkant lazdas rekomenduojame pasidomėti, kas yra lazdų gamintojas ir tiekėjas: ar jis yra žinomas, patyręs, patikimas. Ar atėjus pas lazdų pardavėją po metų ar dviejų tikrai galėsite įsigyti naujus guminius antgalius, kai jie susidėvės arba vieną pamesite?
Iš pirmo žvilgsnio lazdų konstrukcija atrodo paprasta ir visos lazdos yra panašios. Tačiau lazdų gamyboje panaudotos medžiagos, dirželio forma, dirželio atsegimo galimybė, rankenos patogumas, antgalių kokybė ir "kitos smulkmenos" gali iš esmės nulemti, ar ėjimas su lazdomis tikrai taps Jūsų nuolaitine sveikatos stiprinimo priemone ir maloniu laisvalaikio leidimo būdu.
Lazdų ilgio nustatymas pagal ūgį
Dauguma lazdų gamintojų rekomenduoja rinktis lazdas pagal tokią formulę: lazdų ilgis = ūgis x 0,68.
Tačiau praktika rodo, kad ilgesnės lazdos apriboja teisingą judesių amplitudę, todėl geresnė formulė būtų tokia: ilgis = ūgis x 0,66 (kartais net 0.64) - t.y. trumpėjimo tendencija. Aklai laikytis formulių neverta, nes svarbų vaidmenį šiuo atveju vaidina viršutinės ir apatinės kūno dalies santykis, rankų ilgis, pečių juostos judėjimo amplitudė, krūtinės ląstos paslankumas.
Yra ir toks, tikslesnis, lazdų parinkimo metodas: stovime tiesiai (avėdami batus, su kuriais vaikščiosime), kojos pečių plotyje, lazdą imame į rankas, užsisegame dirželį. Žastą nuleidžiame, priglaudžiame prie šono, kad būtų vertikaliai žemės paviršiaus. Sulenkiame alkūnę ir pastatome lazdą ant bato. Lazdos ilgis yra tinkamas, jei taip stovint alkūnės sudaromas kampas yra 90 laipsnių. Pastačius lazdą ant žemės, alkūnės kampas turi būti šiek tiek didesnis nei 90 laipsnių.
Lazdų ilgį pasirenkame taip pat priklausomai nuo ėjimo technikos, treniruočių vietos, ėjimui naudojamos avalynės. Jei dažniau eisime neasfaltuotais takeliais – reikės lazdų smailiais galais, jei asfaltu arba šaligatviais – reikės ant lazdų smaigalių uždėti guminius antgalius - tada lazdos, priklausomai nuo smaigaliio ir guminio antgalio konstrukcijos, "pailgės" 1-3 centimetrais.
Prieš lazdų pirkimą verta apsilankyti šiaurietiško ėjimo mokymuose. Mokymų metu ne tik išmoksite teisingos ėjimo technikos, bet ir turėsite galimybę išbandyti įvairaus ilgio ir tipo lazdas bei gausite vertingus instruktoriaus patarimus.
Apranga
Pirmai treniruotei tiks paprasta sportinė apranga. Labai svarbu, kad batai būtų uždari, nes aštrūs lazdų galai gali užkabinti ir sužaloti koją. Tinka bėgimui arba laisvalaikiui pritaikyti sportiniai arba turistiniai batai.
Specializuotose sporto parduotuvėse galima įsigyti specialiai šiaurietiškam ėjimui pritaikytus batus, pirštines ir kitą inventorių.
Treniruotės metu reikėtų turėti galvos apdangalą nuo saulės, apsauginę priemonę nuo vabzdžių, diržą su gertuve bei būtinus vaistus, jei tokius vartojate.
Kaip sako anglai, blogo oro nebūna, būna tik netinkama apranga. Teisingai pasirinkus drabužius, šiaurietišką ėjimą galima praktikuoti ištisus metus.